маршрут

Опис маршруту

Починається культурний маршрут у верховинському селі Річка, що на Міжгірщини. Воно розташовано на висоті 550 м н.р.м., у мальовничій улоговині між Карпатським вододільним хребтом та Боржавськими полонинами. З давніх-давен тут займались скотарством та землеробством, збором ягід та грибів. Краса цієї місцини, стародавні традиції й архаїка приваблюють у Річку чисельних туристів.


Радіальний маршрут може бути як одноденним, так і дводенним.Загальна протяжність пішохідної стежки культурного маршруту “Шлях гуні” 15,9 км. Він зацікавить як туристів новачків, так і досвідчених мандрівників.

Від автобусної зупинки, магазину та інформаційних стендів, що розповідають про історію, культуру та традиції села, дорога веде повз церкву св. арх. Михайла 1900 р. та будівлю сільської ради. Йдучи Річкою повз заквітчані охайні обійстя, різнобарвні будинки, знайомимось з повсякденним життям мешканців гірського села.

Піднімаємось вище і бачимо розлогі луки-сінокоси, городи де селяни століттями обробляють землю, саджають картоплю, кукурудзу, косять сіно та збирають врожаї. Це чудовий майданчик для фотосесії з гарним ракурсом Боржавських полонин, села Річки та навколишнього ландшафту.


Carousel imageCarousel imageCarousel image

Узлісся зустрічає вільхою, березами, горобиною та галявинами з різнотрав’ям. Далі починається стрімкий підйом через ліс, де основною породою є бук з домішками грабу, явору, смереки та ялиці. Звісно, що ліс цей населений типовими для регіону тваринами, а саме – кабан, косуля, олень, лисиця, заєць вовк, ведмідь. Їх тяжко зустріти на туристичному шляху. Вони оминають людей і мають достатньо харчів у дикій природі. А ось після дощу можна зустріти ендеміка Карпат – саламандру. Плямисті ящирки виповзають із своїх підтоплених схованок на стежку обсохнути.

Carousel imageCarousel imageCarousel image

З під лісної завіси потрапляємо на полонину: луки, де з прадавніх часів випасали худобу. Ці високогір’я колись були вільховим та буковим криволіссям. Скотарі-валахи, що прийшли сюди з півдня ховаючись від турок-османів, почали вирубувати та випалювати чагарники, звільнивши величезні території під пасовища. Полонини порослі білоусом, заростями чорники-яфини, брусниці, серед яких зрідка зустрічаються кущі лохини. Квітучих рослин тут багато, але найяскравіші з них це арніка, що квітне на початку літа, зніт та звіробій в середині літа, тирлич на початку осені.


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Цікаве походження назви «Боржава». Два тисячоліття тому Карпатами пройшли тюркські племена булгар, залишивши нам в спадщину багато топонімів. Зокрема їх мовою «боржава» –це «крижана вода». І дійсно, на схилах Боржавських полонин беруть початок кілька потужних річок регіону з кришталево чистою холодною водою.

На хребет виходимо під горою Звір (1115 м) і продовжуємо рух у напрямку вершини Кругла (1208 м). Далі перед нами гора Кичера ( 1257 м ), перед підйомом на яку, з лівої сторони від дороги, джерело. Це чудове місце для відпочинку та ночівлі. Після Кичери невеликий спуск та підйом на гору Широку (1257 м). Перед наступною вершиною Граб (1374 м) маршрут звертає праворуч.


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Стежка біжить до низу, серед заростей чорниці-яфини, в напрямку верхньої межі лісу. Заводить у величну бучину. Бук – основна порода в Карпатах і в усій Центральній та Північно-західній Європі. Це слово подібне у багатьох європейських мовах. У сезон ліс повний грибів, але збирати їх можна тільки обізнаним грибарям.

Далі на маршруті серед лісу й галявин туристів чекає невелике озерце, яке називають озеро Босоркань ( босорканями на Закарпатті називають відьом). З ким місцеві мешканці пов’язують багато таємничих легенд та історій, . Від нього дорога сходить на поля біля сусіднього с Річкою села Потік, виводить до новозведенного Свято-Троїцького монастиря, а спускається, до вже добре знайомого села Річка– початкового пункту нашого маршруту.

мапа маршруту

Як доЇхати


Залізниця.

Найближча залізнична станція Воловець знаходиться за 30 кілометрів від Річки. У Воловці зупиняються всі поїзди, які прямують до Закарпаття з Львова, Києва, Одеси, Харкова, Запоріжжя та Лисичанська

Розклад руху поїздів: https://www.uz.gov.ua/passengers/timetable/?station=23145&by_station=1


Автобус.

Село Річка має пряме автобусне сполучення з смт. Міжгір'я, яке розташоване за 20 км.

Також можна доїхати до зупинки “Річка” на дорозі Т0718 Нижні Ворота - Воловець - Міжгір'я, на будь якому рейсі в напрямку Міжгір'я. Від зупинки до початку маршруту в центрі Річки 4,5 кілометрів.


Автомобіль.

До села Річка можна дістатися власним автотранспортом рухаючись міжнародною автодорогою М 06 Чоп - Київ до Нижніх Воріт, де треба повернути на дорогу Т0718 Нижні Ворота - Воловець - Міжгір'я. Від Нижніх Воріт їхати 37 кілометрів до повороту на село Річку. Від повороту ще 4,5 кілометрів до центру села.